Jaktprov B

Avgiften för att starta på B-prov här i Värmland är 400 kr. För start på Praktiskt jaktprov är avgiften 700 kr. Anmäler gör du i SSRK Prov, där sker också lottning samt resultatredovisning. Vi ser gärna att du betalar din startavgift direkt i SSRK Prov.

SSRK_provorig_vect_ljusgron

 

 

2018 PROVPLATS INFO STATUS
18 augusti Mellersta Värmland Elitklass
Domare
Mats Närling och Mikael Rönnbäck
Provledare Ingela Tellåsen och Mari Andersson
Kommissarie
Maria Lingman
19 augusti Mellersta Värmland Elitklass
Domare
Mats Närling och Mikael Rönnbäck
Provledare Ingela Tellåsen och Mari Andersson
Kommissarie
Maria Lingman
15-16 september Arvika Nybörjarklass och Öppenklass
Domare
Kicki Pilenås
Provledare Lars Carlson
Kommissarie Lars Finne
2017 PROVPLATS INFO STATUS
19 maj Värmland särskilt prov Öppenklass
Domare Bengt Gustafsson
Provledare
Göran Löwendahl
Kommissarie
Ingela Tellåsen
Resultat
26 augusti Mellersta Värmland Nybörjarklass
Domare Kicki Pilenås
Elitklass
Domare Ulf Göranzon
Provledare Wolfgang Ronacher
Kommissarie Katarina Ronacher
Resultat
27 augusti Mellersta Värmland Öppenklass
Domare UIf Göranzon
Elitklass
Domare Kicki Pilenås
Provledare Wolfgang Ronacher
Kommissarie Katarina Ronacher
Resultat
2-3 september Västra Värmland Nybörjarklass och Öppenklass
Domare Lars Hedman
Provledare Maria Setterberg
Kommissarie Helen Zetterström
Resultat
16-17 september Arvika Nybörjarklass och Öppenklass
Domare Bengt Gustafsson
Provledare Lars Carlson
Kommissarie Lars Finne
Resultat
23 september Värmland funktionärsprov Elitklass
Domare Bengt Gustafsson
Provledare Göran Löwendahl
Kommissarie Mari Andersson
Resultat

Fotoalbum från elitprovet 23 september

Förstapristagare Mellersta Värmland 26 augusti
Nybörjarklass

fotograf Gunilla Jacobsson

Detta bildspel kräver JavaScript.

Elitklass
fotograf Gunilla Jacobsson
Från vänster domare Ulf Göranzon, kommissarie Katarina Ronacher samt Peter Larsson Andrésen & Reedsweeper’s Red Maple ”Smilla”

Förstapristagare Mellersta Värmland 27 augusti
Öppenklass

Detta bildspel kräver JavaScript.


Elitklass

fotograf Gunilla Jacobsson
Från vänster Ove Simonsen & Lærkeredens Lærke, provledare Bolly Ronacher och Karin Thunander & Streamlight’s Choice Who’s Charlie. På bilden saknas Ingela Selgin & Doubleuse Venus som även de fick ett första pris.


Förstapristagare Västra Värmland 2 – 3 september

Nybörjarklass

Från vänster Mari Andersson & Masterkey’s Fax Darcy ”Darcy”, domare Lasse Hedman, Malin Nelson & Willowridge Five Seasons ”Vilse”

Öppenklass
förstapristagare ökl vastra varmland 2017
Från vänster Johanna Nyberg & Wijmas Aramis ”Ara”, domare Lasse Hedman

Förstapristagare Arvika 16-17 september
Nybörjarklass

Från vänster Lars Böhn & Willowridge Five Eggs For Easter ”Äster”, domare Bengt Gustafsson, Tina Boltorp & Searover Fames Larry ”Larry”, Helena Eliasson & Kimline’s Skye River Don ”Don” & Kimline’s Skye RiverDeveron ”Rosso”. På bilden saknas Camilla Högdahl Bergström & Ringlets Hickory ”Nike”.

Öppenklass

Från vänster Bolly Ronacher & Sea-Croft Chaser ”Hugo”, domare Bengt Gustafsson, Michael Ek & Wijmas Sniff  ”Sniff”. På bilden saknas Anna Lindbäck & Almanza Vanilla Sky ” Wilma”.

Förstapristagare Funktionärsprov 23 september
Elitklass

Från vänster domare Bengt Gustafsson, Regina Forsgren & Fetch-It Pay Off´s Cassidy ”Medley”, Lars Finne & Ringlets Heron ”Penny”, Joakim Bergström & Ringlets Grouse ”Burton”, Karin Rankloo & Skattkammarens Isle of Islay ”Indy” och Gisela Fuchs & Zebulons Karrakatta ”Fozzy”.

Från vänster Jessica Wikstrand & Ryegate’s Working On A Dream ”Verk” och Ann-Christine Andersson & Actualis Zuprema Bellezza ”Rappa”

Annonser